Аргон в склопакетах

Головна
Статті
Аргон в склопакетах

заповнення склопакетів аргономПереваги та міфи заповнення склопакета аргоном

Якщо ви вибирали (або намагалися вибрати) собі нові металопластикові вікна, то напевно зіткнулися з таким моментом як наповнювач порожнього простору всередині склопакета. Виробники пропонують чотири найбільш поширених варіантів наповнення:

 • очищений і осушене повітря;
 • аргон;
 • ксенон;
 • криптон.
Що це таке і з чим його «їдять»? Давайте методично розберемося.

Гази для заповнення склопакетів

Наповнення склопакета відбувається якимось газовим середовищем. Звичайно, сьогодні існують технології виробництва вакуумних склопакетів з наднизькою теплопровідністю (що володіють приблизно в середньому в 5,35 рази більше низьку теплопровідність, ніж повітря), але так як їх вартість колосальна через складного процесу виробництва, то ми не будемо розглядати подібні варіанти в цій статті.
Решта варіантів наповнення міжвіконного простору – це вже згадане повітря і три благородних гази: аргон, криптон і ксенон. Найпопулярнішим в Україні і Росії газом у віконній індустрії є аргон.
Розглянемо трішки цифр по цих наповнювачів.

1.Теплопровідність (Вт / м 2) (чим нижче цифра – тим краще):

 • Вакуум: 0,45;
 • Аргон: 1,62;
 • Криптон: 0,88;
 • Ксенон: 0,51;
 • Повітря: 2,41.
2. Співвідношення теплопровідності різних середовищ наповнення до повітря (чим нижче цифра – тим краще):
 • Повітря: 1;
 • Аргон: 0,67;
 • Криптон: 0,37;
 • Ксенон: 0,21;
 • Вакуум: 0,19.
3. Ціна за 1 літр (ціни на основі відкритих даних з Інтернету), дол.:
 • Криптон: 100;
 • Аргон: 0,5;
 • Ксенон: 10.
Як ми бачимо, заповнення склопакетів аргоном варто найменше. Ксенон сьогодні коштує приблизно в 20 разів більше, а криптон – в 200 разів дорожче аргону. При цьому теплопровідність у ксенону в 3,19 рази нижче, ніж у аргону, а криптон знаходиться приблизно посередині. Виходячи з цієї нехитрої комбінації чинників, аргон є найпопулярнішим засобом для заповнення простору в склопакетах, а не ксенон або криптон, і не будь-які інші благородні гази. До того ж, побіжний моніторинг відкритих онлайн джерел показує, що в Україні купити аргон можна повсюдно, в безлічі варіацій і у сотень постачальників, тоді як інші два названі благородні газу купити можна тільки з великими труднощами і ніхто не повідомляє їх роздрібну ціну для споживача ( очевидно, це якийсь секрет).

Навіщо склопакети заповнюють аргоном

заповнення склопакетів аргоном

Як ми побачили вище, найголовніший аргумент за використання благородних газів в заповненні склопакета – це зменшена теплопровідність в порівнянні зі звичайним повітрям (навіть будучи технічно очищеним і позбавленим вологи). У аргону в 1,49 рази нижче теплопровідність, ніж у повітря, або 0,67% від його коефіцієнта. Отже, теоретичні тепловтрати можуть бути також менше (звичайно ж, не в півтора рази, тому як це все-таки фізика, а не математика). На кінцеву величину тепловтрат склопакета з аргоном впливає не тільки коефіцієнт теплопоглинання і конвекції міжвіконний середовища, але ще і променева теплопровідність (як нагрівається вікно від прямих сонячних променів) і ефективність теплоізоляції квартири або будинку в цілому. У благородних газів нагрів вище, так як вони щільніше, але віддача цього тепла нижче. В результаті в склопакеті з 3 стеклами, наповненому повітрям, теплопровідність така ж низька, як і в склопакеті з 2 стеклами, наповненому аргоном.

Технічні переваги аргону

Як ми вже зазначили вище, аргон в 1,49 рази ефективніший за показником теплопровідності з точки зору виробників вікон – він в 1,49 рази менше проводить тепло, ніж повітря. При цьому В’язкість х 10-6 [Па · с] аргону – 22,493, а повітря – 18,158. У них такі показники щільності, кг / м3: аргон 1,64, повітря 1,18.

Як перевірити наявність аргону в склопакеті?

Як перевірити аргон в склопакеті? Це можна. Прилад для перевірки наявності аргону в склопакетах називається GASGLASS і це – аналізатор газонаполнения. Можна також запросити профільну компанію, яка за допомогою тепловізора зможе візуально визначити тепловіддачу вашого склопакета (і порівняти її зі звичайними моделями). Для хімічного аналізу газу аргону в склопакеті вам доведеться розбити або розібрати склопакет, що веде до його знищення. Наскільки це вам реально необхідно? І що ви будете робити з отриманими результатами? Підете до суду доводити, чи потрібен аргон в склопакеті?
Якщо Вас дійсно турбує втрата тепла назовні через вікно, то, перш за все, вам треба знати, що якісне утеплення всього периметра квартири грає куди більшу роль, ніж газ всередині вашого металопластикового вікна. Наприклад, ті ж віконні відкоси – їх утеплення вельми важливо. Так, через стандартну штукатурку витікає більше тепла, ніж через сендвіч-панелі для пластикових вікон, які здатні бути в 3-5 разів ефективнішими в плані збереження тепла (будучи грамотно встановленими), ніж штукатурка або гіпсокартон в схилах.

Міф 1: Скільки протримається аргон в склопакеті?

Якщо тільки Ви не купили абсолютно герметичний склопакет (а в ньому не буде ніякого газу в принципі), то ваш склопакет пропускає повітря. В обидві сторони. Тому, наповнювач випаровується зі швидкістю приблизно 1% -2% в рік. Отже, в теорії, весь аргон випарується з склопакета за 50-100 років. На практиці, однак, це скоріше відбудеться за 300-700 років, адже 1% -2% це загальний показник міжслідового обміну, і не повністю весь обмін складається тільки з цього газу. Простий приклад: припустимо, що за 10 років зникло 20% аргону. При цьому залишилася газова суміш складається тепер на 80% з аргону і на 20% з повітря. За наступний рік випарується 80 частин з 100 аргону і 20 частин з 100 повітря, а потім 79/21, 78/22 … Тобто, з кожним наступним роком кількість матеріалів, що випаровуються частин аргону буде падати в алгебраїчній прогресії. На практиці це означає, що ваш будинок або квартира швидше зруйнуються від старості, ніж випарується остання молекула аргону в склопакетах.

Міф 2: Аргон шкідливий для людини

Ні це не так. Як і будь-який благородний газ, він не вступає в хімічні реакції, в т.ч., з організмом людини. Насправді, ми дихаємо аргоном кожен день – в 1 кубічному метрі повітря міститься аж 9,34 літра аргону. Також ми вдихаємо неон (в 513 разів менше ніж аргону), гелій, криптон і ксенон. Аргон – це третій найпоширеніший хімічний елемент в повітрі, яким ми дихаємо (0,93% за обсягом). Більше нього ми вдихаємо тільки кисень (20,94%) і азот (78%). Так що будьте в цілковитому спокої: навіть якщо ваше вікно розіб’ється, обдавши вас хвилею аргону, ви цього не відчуєте зовсім, ніяк.